top of page

Svetelná terapia

o Svetelnej terapií

Liečba svetlom ma dlhú tradíciu. Už starí Gréci a Rimaniavedeli, že slnečné svetlo lieči. Moderné využitie svetla na liečebné účely začalo už okolo roku 1903. Liečba slnečným svetlom, ako i umelým svetlom je obľúbená už od tridsiatich rokov minulého storočia.

 

UV Terapia

UV žiarenie sa používa pre účely liečebné, preventívne a kozmetické. Pri UV terapií sa používa žiarenie vlnovej dĺžky od 180nm do 400nm. Toto žiarenie má v jednotlivých pásmach veľmi špecifické biologické a chemické vlastnosti. Pri ultrafialovom žiarení na kožu dochádza k rýchlejšej látkovej výmene. Fotochemickým procesom v pokožke sa urýchluje tvorba antirachitického vitamínu D. Jeho vplyvom sa urýchluje uladanie vápnika v kostiach, zvyšuje sa krvý tlak a krvný obeh, zvyšuje sa účinnosť dýchania, priaznivo sa ovplivňuje obsah látok v krvi.

 

  • Pásmo UV-A sa vyznačuje účinkami pigmentačnými, fotochemickými a luminiscenčnými.

  • Pásmo UV-B má výrazné antirachitické vlastnosti. Pôsobí blahodárne pri tvorbe vitamínu Dv podkožných bunkách a má erytemálne účinky.

  • Pásmo UV-C ma výrazný ozonizačný a germicidný účinok.

 

Z toho vyplýva vhodnosť UV žiarenia ako prostriedku terapeutického a profylaktického. UV terapiu doporučujeme pri reumatizme, ischiatických bolestiach, zápaloch dutín, nádche, furunkulóze, poruchách látkovej výmeny, kataroch dýchacích ciest, pri ekzémoch a zápaloch kĺbov. Nesmie sa však používať pri zápale slepého čreva, chorobách štítnej žľazy a pri krvácaní.

 

Liečenie svetlom má aj profylaktické účinky. Zvyšuje odolnosť proti chorobám, povzbudzuje chuť do jedla, pomáha pri zotavovaní pri ťažkej fyzickej námahe. Používa sa hlavne u pracujúcich osôb s nedostatkom slnečného žiarenia a pobytu vonku. 

 

UV + IR Terapia

Pôsobenie IR lúčov je všestranné. Infračervené žiarenie sa používa pri akútnych a chronických vnútorných a vonkajších bolestiach. Infračervené žiarenie preniká hlboko do tkaniva, prehrieva ho z vnútra, rozširuje cievy, čím zvyšuje cirkuláciu krvy. Čím viac krvy preteká cievami, tým viac sa vyvíjajú tvorivé a ochranné zložky a tým rýchlejšie sa odstraňujú zbytky látkovej výmeny. IR žiarenie je vynikajúce na rehabilitáciu organizmu napr. po športe alebo fyzickej aktivite. IR žiarenie je vhodné aj pri bolesti odrenín, rezných a tržných ranách. Pri ožarovaní IR lúčmi sa hoja rany rýchlejšie, pretože sa zvyšuje krvné zásobenie.

 

Pri reume, ischiase, neuralgií, bolesti svalov pozitívne pôsobí ožarovanie na priebech ochorenia, lebo zmierňuje bolesti, ktoré často po viacnasobnom ožiarení úplne miznú. Toto ožiarenie je účinné pri zápaloch postranných nosných dutín, priedušiek, mandlí, pri prechladnutí a nádche. Pri bolestiach zubov, po resekciach extrakciach znižuje bolesť a urýchluje hojenie. Pri športových úrazoch , výronoch, vyvrtnutiach kĺbov, ožarovaním sa prekrvuje poranená tkáň a tým sa urýchluje hojenie.

 

V kozmetike sa ožarovaním ošetruje suchá a unavená pleť. IR žiarenie prehrieva pokožku, otvára póry, zlepšuje prekrvenie, umožňuje výživným látkam lepšie a hlbšie prenikať do pokožky. 

 

Svetelnú terapiu doporučujeme skombinovať s našimi masážami alebo ktoroukoľvek troj alebo štvor krokovou kozmetickou kúrou...

bottom of page