top of page

o Hammam

Hammam - Turecké kúpele

Korene hammamu nájdeme v islame, ktorý je založený na prísnych zásadách. V moslimskom náboženstve má dôležité postavenie obrad kúpania. Prorok Mohamed bol presvedčený, že čistota má priaznivý vplyv na plodnosť, a keďže chcel, aby vo svätý deň mohamedánov mal čo najviac veriacich, v piatok nariadil očistný kúpeľ, hammam. Parné kúpele, kedysi určené iba mužom, boli zariadené ako miestnosti na spoločenské stretnutia. Tradiční maséri v tureckých kúpeľoch boli mladí muži, ktorí pomáhali klientom pri umývaní a telovom pílingu. Okrem toho poskytovali poradenstvo ako sexuálni terapeuti, so svojimi klientmi si často vymieňali aj vlastné erotické skúsenosti. V tradičných tureckých kúpeľoch –ako je ilidža, teda liečivý kúpeľ, resp. hammam, teda očistný kúpeľ–boli muži a ženy od počiatkov striktne oddelení, mali vybudované osobitné kúpele, resp. sa muži a ženy v kúpeľoch striedali.

Prirodzene, tradície sú veľmi dôležité, preto sa priebeh procedúry časom vôbec nezmenil. V závislosti od rôznych kultúr, pričom okrem tela sa očistí aj duša a človek sa duševne vyrovná, a očistia sa aj naše spirituálne zmysly.

 

• Slovo hammam znamená vo viacerých arabských dialektoch kúpeľňu alebo toaletu či horúci prameň. Ako súčasť tureckých tradícií je spojený s moslimskou vďačnosťou za vodu a čistotu.

• Hammam sa používal od prvých týždňov života až po jeho úplný koniec. Dôležité udalosti sa veselo oslavovali, a v niektorých oblastiach Turecka sa stále aj oslavujú, práve v kúpeľoch. (40. deň života novorodenca, kúpeľ neviest)

• Dnes je hammam dostupný širokej verejnosti, mužom aj ženám, starým či mladým, bohatým i chudobnejším. Je to ideálne miesto na spoločenské stretnutia v kombinácii s tradičnými zábavami spojenými s dobrým jedlom a pitím.

bottom of page